Description
Swagelok 3-Piece High-Pressure Ball Valve, PTFE Seats, 1/2 in. Tube Fitting, 1500 PSIG @ 100°F /103 @ BAR 37°C
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Connection 1 Size | 1/2 in. |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 2 Size | 1/2 in. |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Feature | PTFE Seat |
| UNSPSC (SWG01) | 40141607 |
| Flow Pattern | 2-Way, Shutoff, Straight |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Phenolic Handle |
| Lubricant | Christo-lube MCG 111 (WL8) |
| Max Temperature Pressure Rating | 450°F @ 125 PSIG /232°C @ 8.6 BAR |
| O-Ring | Fluorocarbon FKM |
| Orifice | 0.187 in /4.7 mm |
| Room Temperature Pressure Rating | 1500 PSIG @ 100°F /103 BAR @ 37°C |
| Seat Material | PTFE |
| Service Class | General |
| Testing | Testing according to WS-22 |
| eClass (4.1) | 37010401 |
| eClass (5.1.4) | 37010401 |
| eClass (6.0) | 37-01-04-01 |
| eClass (6.1) | 37-01-04-01 |
| UNSPSC (10.0) | 40141607 |
| UNSPSC (11.0501) | 40141607 |
| UNSPSC (13.0601) | 40141607 |
| UNSPSC (15.1) | 40141607 |
| UNSPSC (4.03) | 40141607 |
| Valve Material | Stainless Steel |

