Description
Swagelok Poppet 5300 psig (365 bar) Check Valve, 3/8 in. FNPT, 1/3 psig (0.03 bar)
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Connection 1 Size | 3/8 in. |
| Connection 1 Type | Female NPT |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 2 Size | 3/8 in. |
| Connection 2 Type | Female NPT |
| Cracking Pressure | 1/3 psi (0.03 bar, 0.003 MPa) |
| Feature | O-rings: Fluorocarbon FKM |
| Surface Finish | Standard |
| UNSPSC (SWG01) | 40141601 |
| Backup Ring Material | PTFE |
| Lubricant | Christo-lube MCG 111 (WL8) |
| Max Temperature Pressure Rating | 400°F @ 4280 PSIG /204°C @ 294 BAR |
| Room Temperature Pressure Rating | 5000 PSIG @ 100°F /344 BAR @ 37°C |
| Seal Material | Fluorocarbon FKM |
| Spring Coating | None |
| Testing | No Optional Testing |
| eClass (4.1) | 37010801 |
| eClass (6.0) | 27-30-06-01 |
| UNSPSC (11.0501) | 40141641 |
| UNSPSC (4.03) | 40141601 |
| Valve Material | 316 Stainless Steel |

