Description
Swagelok Poppet 6000 psig (413 bar) Check Valve, 1/4 in. OD Tube Fitting, 10 psig (0.69 bar)
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Connection 1 Size | 1/4 in. |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 2 Size | 1/4 in. |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Cracking Pressure | 10 psi (0.69 bar, 0.069 MPa) |
| Feature | O-rings: Fluorocarbon FKM |
| Surface Finish | Standard |
| UNSPSC (SWG01) | 40141641 |
| Backup Ring Material | PTFE |
| Lubricant | Christo-lube MCG 111 (WL8) |
| Max Temperature Pressure Rating | 400°F @ 4280 PSIG /204°C @ 294 BAR |
| Room Temperature Pressure Rating | 6000 PSIG @ 100°F /413 BAR @ 37°C |
| Seal Material | Fluorocarbon FKM |
| Spring Coating | None |
| Testing | No Optional Testing |
| eClass (4.1) | 37010801 |
| eClass (5.1.4) | 27300400 |
| eClass (6.0) | 27-30-06-01 |
| eClass (6.1) | 27-30-06-01 |
| UNSPSC (10.0) | 40141641 |
| UNSPSC (11.0501) | 40141641 |
| UNSPSC (13.0601) | 40141641 |
| UNSPSC (15.1) | 40141641 |
| UNSPSC (4.03) | 40141601 |
| Valve Material | 316 Stainless Steel |

